Fryderyk dla "Górecki: Folk Songs"!

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia" zdobywa Fryderyka czwarty rok z rzędu. Podczas gali rozdania Fryderyków w Mediatece w Tychach ogłoszono, że najważniejszą nagrodę polskiego przemysłu muzycznego w kategorii Album Roku Muzyka Chóralna w 2023 roku otrzymuje roku płyta „Górecki: Folk Songs”. Podczas uroczystości dyrektor Cameraty Silesii Annie Szostak statuetkę wręczyła pianistka i pedagog Anna Górecka.


"Górecki: Folk Songs" to płyta, która ukazała się na rynku fonograficznym na początku 2022 roku. Znalazły się na niej cztery cykle opracowań pieśni ludowych autorstwa Henryka Mikołaja Góreckiego: "Ach, mój wianku lewandowy" op. 50,  "Idzie chmura, pada deszcz" op. 51,  "Wieczór ciemny się uniża" op. 40 i "Pięć pieśni kurpiowskich" op. 75.


"Album Roku Muzyka Chóralna" to nie jedyna kategoria, w której "Górecki: Folk Songs" uzyskała nominację. Nagranie znalazło się w tym roku również wśród pięciu płyt mających szansę na nagrodę dla "Najwybitniejszego Nagrania Muzyki Polskiej". W tej kategorii ostatecznie triumfował Krystian Zimerman z albumem "Karol Szymanowski: Piano Works".


W kategorii „Album Roku – Muzyka Jazzowa” nominację wywalczyła natomiast płyta „Requiem” nagrana wspólnie przez Cameratę Silesię pod dyrekcją Anny Szostak razem z Andrzej Jagodziński Trio, Grażyną Auguścik, Agnieszką Wilczyńską i Wojciechem Myrczkiem. Tytułowe „Requiem” napisane przez Andrzeja Jagodzińskiego to utwór łączący świat jazzu i muzyki klasycznej.

Nagranie "Górecki: Folk Songs" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyczny ślad", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.