to czołowa w Polsce kameralna grupa śpiewacza utworzona w 1990 r. przez kierującą zespołem do dziś dyrygentkę Annę Szostak. Zespół ceniony jest przede wszystkim za perfekcyjne wykonania muzyki współczesnej, w szczególności prawykonania. Świetnie odnajdujesię także w interpretacjach muzyki dawnej.
W ciągu ponad 30 lat swojej działalności Camerata Silesia zdobyła międzynarodową renomę, występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Europy i Azji, m.in. Royal Festival Hall w Londynie, Gewandhaus w Lipsku, Parco della Musica w Rzymie, Palais de Beaux-Arts oraz Le Théâtre Royal de la Monnaie w Brukseli, Royal Concertgebouw w Amsterdamie, Gran Teatro La Fenice w Wenecji, Konzerthaus w Berlinie, Opéra-Comique w Paryżu, Lanfang Theatre w Pekinie i World Trade Center w Tajpej.
Zespół regularnie bierze udział w najważniejszych międzynarodowych festiwalach muzycznych w Polsce, będąc gościem m.in. Warszawskiej Jesieni, Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena czy festiwali takich jak Chopin i jego Europa, Misteria Paschalia i Wratislavia Cantans. Chór był również zapraszany na ważne festiwale zagraniczne, jak Sommerfestspiele w Bregenz, ISCM World Music Days w Wiedniu i we Wrocławiu, Musikfestival Landschaft Westfalen w Münster, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „New Sounds” w Canterbury i Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Aksamitna Kurtyna 2” we Lwowie.
Camerata Silesia dokonała prawykonań kilkuset utworów, niejednokrotnie pisanych specjalnie dla zespołu i Anny Szostak oraz im dedykowanych. Poziom pracy chóru docenił szczególnie Krzysztof Penderecki – Camerata Silesia wielokrotnie współwykonywała pod batutą samego kompozytora jego Pasję Łukaszową, Polskie Requiem i Siedem bram Jerozolimy, a podczas Warszawskiej Jesieni uczestniczyła w wykonaniu Canticum Canticorum. W 2012 zespół w poszerzonym składzie został zaproszony do udziału w przedstawieniach i nagraniach na DVD scenicznej wersji Pasji wg św. Łukasza Pendereckiego w reżyserii Grzegorza Jarzyny. W 2017 roku chór wykonywał to samo dzieło w Londynie razem z London Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Vladimira Jurowskiego.
Uznaniem polskiej i międzynarodowej krytyki muzycznej cieszy się nie tylko działalność koncertowa Cameraty Silesii, ale także nagraniowa. Zespół ma w swym dorobku już kilkadziesiąt płyt. Pięć autorskich albumów chóru nagrane pod dyrekcją Anny Szostak uzyskały Nagrodę Muzyczną „Fryderyk” – w latach 1997, 2020, 2021, 2022 i ostatnią w 2023 roku. Kilkanaście płyt chóru było do niej nominowanych. „Fryderykami” nagradzane były też przedsięwzięcia, przy których Camerata współpracowała: monograficzna płyta z utworami Pawła Szymańskiego z 1997 roku oraz box „100 na 100” dokumentujący sto lat muzyki polskiej wyróżniony w 2020 roku aż dwiema statuetkami.
Objęcie zespołu patronatem Miasta Katowice w 2004 roku oraz podjęcie stałej współpracy z NOSPR, której siedziba stała się stałym miejscem koncertowania Cameraty Silesii, sprzyjają dynamicznemu rozwojowi artystycznemu ansamblu, który ma możliwość współpracy z najwybitniejszymi dyrygentami, solistami, instrumentalistami i orkiestrami na świecie. Spośród tych ostatnich można wymienić m.in. Wiener Symphoniker, London Philharmonic Orchestra, Hofkapelle München, Akademie für Alte Musik Berlin, London Baroque, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Aukso – Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy, a także Sinfonię Varsovię.