Dyrektor

Anna Szostak

Dyrygent, pedagog, profesor sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne. Jest absolwentką Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego. Z uczelnią tą związana jest do dzisiaj. Odbyła studia podyplomowe w zakresie dyrygentury chóralnej i emisji głosu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Stworzyła i prowadziła kilka zespołów wokalnych, z którymi zdobywała nagrody na festiwalach polskich i zagranicznych. 

Anna Szostak

Największe uznanie zyskała jako dyrygent Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, który prowadzi nieprzerwanie od założenia go w 1990 roku. Zespół ten, złożony z solistów wokalistów, prowadzi aktywną działalność koncertową, wykonując pod jej kierunkiem zarówno utwory wokalne a cappella, jak i wokalno-instrumentalne, często z udziałem wybitnych solistów, zespołów i orkiestr.

Poprowadziła od pulpitu dyrygenckiego ponad 300 prawykonań utworów twórców współczesnych takich jak Krzysztof Baculewski, Régis Campo, Wiesław Cienciała, Ryszard Gabryś, Aleksander Gabryś, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Krzysztof Knittel, Andrzej Koszewski, Justyna Kowalska-Lasoń, Zygmunt Krauze, Andrzej Krzanowski, Stanisław Krupowicz, Paweł Łukaszewski, Aleksander Nowak, Marcel Pérès, Zbigniew Preisner, Stefano Procaccioli, Bogusław Schaeffer, Przemysław Scheller, Witold Szalonek, Paweł Szymański, Piotr Tabakiernik, Romuald Twardowski, Krzysztof Wołek, Joanna Wnuk-Nazarowa, Agata Zubel i wielu innych. Dyrygowała również prawykonaniami utworów powstałych przed wiekami i odkrytych współcześnie.

Dyrygowała koncertami chóralnymi jak i wokalno-intrumentalnymi na najważnieszych międzynarodowych festiwalach, m.in. ISCM World Music Days w Wiedniu., Sommerfestspiele w Bregenz, Polish Sacred Music Gaude Mater w Paryżu, Wratislavia Cantans, Festiwalu Prawykonań, Misteria Paschalia, Chopin i jego Europa, a także na Warszawskiej Jesieni.

 

Prowadziła bądź przygotowywała koncerty w znakomitych salach koncertowych, takich jak Mei Lanfang Theatre w Pekinie, World Trade Center w Taipei, Parco della Musica w Rzymie, Palais de Beaux Arts w Brukseli, Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Berlinie, Opéra Comique w Paryżu czy Royal Festiwal Hall w Londynie.

 

Przygotowany przez nią Zespół występował z wieloma renomawynymi orkiestrami, m.in. Wiener Symphoniker, London Philharmonic Orchestra, Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia, a także z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach czy Sinfonią Varsovią.

 

W swoim dorobku Anna Szostak ma ponad 60 wydawnictw fonograficznych. Nagrywane pod jej dyrekcją i zgodnie z jej koncepcją płyty Cameraty honorowane są prestiżowymi wyróżnieniami - pięć z nich uzyskały „Fryderyka”, a kilkanaście było do niego nominowanych. Została także nagrodzona Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki, Nagrodą Artystyczną Marszałka Województwa Śląskiego, a także uzyskała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 

W roku 2015 otrzymała Brązowy Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis za szczególne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej oraz ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.