Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”

to czołowa w Polsce kameralna grupa śpiewacza, utworzona w 1990 r. przez kierującą do dziś zespołem charyzmatyczną i cieszącą się szczególnym uznaniem dyrygentkę Annę Szostak. Zespół przed wszystkim ceniony jest za perfekcyjne wykonania muzyki współczesnej, świetnie odnajduje się także w interpretacjach muzyki dawnej.

Od 2004 r. Camerata Silesia jest miejską instytucją kultury Miasta Katowice i wpisuje się w program Miasta Muzyki UNESCO, realizowany przez Katowice, w związku z przyznanym tytułem Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki.

W ciągu 25 lat swojej działalności Camerata Silesia zdobyła międzynarodową renomę, promując Polskę i Miasto Katowice podczas występów w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Europy i Azji m.in.: Royal Festival Hall w Londynie, Gewandhaus w Lipsku, Parco della Musica w Rzymie, Palais de Beaux Arts oraz Le Théâtre Royal de la Monnaie w Brukseli, Concertgebouw w Amsterdamie, Gran Teatro La Fenice w Wenecji, Lanfang Theatre w Pekinie.

Zespół regularnie bierze udział w międzynarodowych festiwalach, będąc stałym gościem m.in. Warszawskiej Jesieni, Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena, Festiwalu Chopin i jego Europa czy Wratislavia Cantans, występując zarówno w obsadach kameralnych a capella, jak i w rozszerzonym składzie w dziełach oratoryjno-kantatowych.

Poziom pracy zespołu na niwie międzynarodowej docenił Krzysztof Penderecki, którego "Pasję Łukaszową", "Polskie Requiem" i "Siedem Bram Jerozolimy" Camerata Silesia współwykonywała pod ręką kompozytora wielokrotnie, m.in. w Münster, Krakowie i Hamburgu, natomiast podczas Warszawskiej Jesieni uczestniczyła w wykonaniu jego "Canticum Canticorum". W 2012 zespół w poszerzonym składzie został zaproszony do udziału w przedstawieniach i nagraniach na DVD scenicznej wersj Pasji Pendereckiego w reżyserii Grzegorza Jarzyny.

Pozostając w bliskich relacjach z wieloma najważniejszymi przedstawicielami muzyki współczesnej, Camerata Silesia dokonuje wielu prawykonań utworów najnowszych, niejednokrotnie komponowanych specjalnie dla Zespołu.

Uznaniem międzynarodowej krytyki muzycznej cieszy się nie tylko działalność koncertowa Cameraty Silesia, ale także nagrania płytowe, których zespół ma w swym dorobku już kilkadziesiąt. W 2017 zespół kolejny raz uzyskał nominacje do nagrody Fryderyk – za płytę „Camerata Silesia sings Szymański” z utworami Pawła Szymańskiego wykonanymi pod dyrekcją Anny Szostak oraz płytę „Józef Zeidler: Missa ex D - Musica Sacromontana” z muzyką ze zbiorów sanktuarium na Świętej Górze w Gostyniu, nagraną wspólnie z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyr. J. Maksymiuka.

Wśród najważniejszych przedsięwzięć Cameraty w ostatnim czasie należy wymienić wspólne koncerty z London Baroque Orchestra, prawykonanie Missa Ex tempore Marcela Peresa, czy wykonie Pasji wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego w Londynie wraz z London Philharmonic Orchestra pod dyr. Władimira Jurowskiego.

Od 2014 r. Camerata Silesia realizuje autorski cykl 10 koncertów w nowej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, przedstawiając zróżnicowany repertuar, obejmujący zarówno muzykę poważną jak i tę z pogranicza muzyki jazzowej i rozrywkowej.

Camerata Silesia

Strona wykorzystuje pliki cookies, m.in w celach statystycznych.

Jeżeli nie chcesz, aby były one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, należy zmienić ustawienia przeglądarki.

Więcej informacji znajduje się w Polityka Prywatności, pliki cookies, ochrona danych osobowych.