Camerata Silesia
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice CAMERATA SILESIA – czołowa w Polsce kameralna grupa śpiewacza, znana z wysoko ocenianych interpretacji muzyki dawnej i najnowszej, utworzona w roku 1990 przez Annę Szostak. Zespół występuje w obsadach kameralnych, śpiewając repertuar chóralny a cappella, wykonuje partie solistyczne w dziełach wokalno-instrumentalnych, a w składzie poszerzonym o grono stałych współpracowników partie chóralne w dziełach oratoryjno-kantatowych.

Anna Szostak - dyrygent
ANNA SZOSTAK – absolwentka Wydziału Artystycznego w Uniwersytecie Śląskim, jest adiunktem tej uczelni, doktorem habilitowanym sztuki w zakresie dyrygentury. Należy do ścisłej czołówki polskich dyrygentów chóralnych. Powołała i prowadziła kilka zespołów wokalnych, wśród nich założony przez siebie w roku 1990 zespół śpiewaków-solistów Camerata Silesia, którego jest dyrektorem. Zespołowi temu, znanemu dziś w świecie ze stylowych interpretacji muzyki dawnej i współczesnej, nadała rangę europejską.

Muzyka dawna
Obecność na prestiżowych festiwalach muzycznych oraz nagranie wielu płyt dało zespołowi opinię jednego z najlepszych ansambli wokalnych specjalizujących się w muzyce dawnej.

Muzyka współczesna
Festiwalowe prezentacje skutkują wzrastającym wciąż zainteresowaniem ze strony twórców (Krzysztof Baculewski, Régis Campo, Ryszard Gabryś, Krzysztof Knittel, Zygmunt Krauze, Stanisław Krupowicz, Krzysztof Penderecki, Zbigniew Preisner, Bogusław Schaeffer, Witold Szalonek, Paweł Szymański, Agata Zubel), którzy od dawna dostrzegają w śląskiej formacji perfekcyjny „instrument", przydatny zarówno do pięknego, krystalicznie czystego wyśpiewania rzeczy neotonalnych czy postromantycznych, jak też gotów do podjęcia wyzwań z kręgu awangardy, nieraz eksperymentalnych, w tym działań improwizatorskich.Prawykonania muzyki współczesnej są stałym elementem pracy zespołu, który systematycznie jest zapraszany na takie festiwale jak Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans czy Festiwal Prawykonań w Katowicach. Poziom pracy zespołu na niwie międzynarodowej docenił Krzysztof Penderecki, którego Pasję Łukaszową, Polskie Requiem i Siedem Bram Jerozolimy „Camerata Silesia" współwykonywała pod ręką kompozytora wielokrotnie: m.in. w Münster, Krakowie i Hamburgu; natomiast podczas „Warszawskiej Jesieni" uczestniczyła w wysoko ocenionym wykonaniu jego Canticum Canticorum. W roku 2012 zespół w poszerzonym składzie został zaproszony do udziału w przedstawieniach i nagraniach na DVD scenicznej wersji Pasji K. Pendereckiego w reżyserii G. Jarzyny.

Inne
Camerata Silesia prezentuje muzykę wielu gatunków. Fryderyk Chopin a cappella, kolędy Krzysztofa Baculewskiego czy Negro Spirituals to tylko kilka z wielu propozycji zespołu. Koncerty z takimi gwiazdami jak Tomasz Stańko, Leszek Możdżer czy Paco Peña to dowód na szerokie spektrum możliwości Cameraty, która świetnie czuje się również prezentując formy muzyki rozrywkowej.
